Powiatowe Święto Plonów w Dąbroszynie – relacja z wydarzenia

przez | 09/14/2023
26 sierpnia w Dąbroszynie odbyły się Dożynki Powiatowe pod nazwą „Powiatowe Święto Plonów”. Wydarzenie odbyło się w niezwykle malowniczym miejscu, a mianowicie w przypałacowym parku.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą oraz tradycyjnym, dożynkowym korowodem, który przeszedł z kościoła do parku w akompaniamencie Cantores- witnickiego zespołu śpiewaczy. Następnie, po poświęceniu wieńców dożynkowych, Burmistrz Miasta i Gminy Witnica Dariusz Jaworski oraz Starosta Powiatu Gorzowskiego Magdalena Pędziwiatr podzielili się chlebem ze zgromadzoną na placu publicznością.
Pierwszym punktem programu dożynek był Plebiscyt Gazety Lubuskiej Mistrzowie Agro 2023, w którym sołectwo Mosina zajęło IV miejsce w kategorii „Sołectwo roku w województwie lubuskim.”
Następnie na scenie odbył się koncert zespołów śpiewaczy pt. „Rozśpiewany Powiat”. Wystąpiły zespoły: Cantores, Canto, Nowinianki, Baczyńskie Szarlotki, Od Nowa, Brzezinki oraz Śpiewaj mi.

Po zespołach śpiewaczy przyszła kolej na nieco młodszych artystów- na scenie zaprezentowali się wokaliści, reprezentujący Witnicę w tegorocznej edycji Lubuskich Konfrontacji Artystycznych i zrobili na zgromadzonej przy scenie publiczności ogromne wrażenie.
Na scenie odbyło się również rozstrzygnięcie tradycyjnych, dożynkowych konkursów – wyniki były następujące:
Konkurs na wieniec tradycyjny:
  • I miejsce Gmina Santok
  • II miejsce Gmina Deszczno
  • III miejsce Gmina Kłodawa
Konkurs na wieniec współczesny:
  • I miejsce Gmina Santok
  • II miejsce Gmina Witnica
  • III miejsce Deszczno
Konkurs na najładniejsze stoisko dożynkowe:
  • I miejsce Gmina Kłodawa
  • II miejsce Gmina Witnica
  • III miejsce Gmina Santok
Na koniec wystąpił zespół coverowy Good Musis Fans, prezentując publiczności znane przeboje w swojej aranżacji.
Dodatkową atrakcją dla uczestników wydarzenia były liczne stoiska gastronomiczne i informacyjno- promocyjne, jak również strefa dla dzieci, w której znajdowały się zamki dmuchane, a także stoiska witnickiej SOWA, przy których dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, pomalować twarze oraz zrobić kolorowe warkoczyki